MBT/Kitaibel-verseny/A 2024/2025. évi Kitaibel-verseny/
A 2024/2025. évi Kitaibel-verseny

Versenykiírás

2024/2025. évi Kitaibel-verseny

 

A Kitaibel Pál Középiskolai Biológiai és Környezetvédelmi Tanulmányi Verseny továbbra is csapatverseny lesz (csapatonként max. 3 fővel), azonban egyénileg is lehet indulni, de az elvárások ugyanazok lesznek, mint a több fős csapatok esetében. A versenyen a hazai középiskolai és gimnáziumi tanulók, valamint a hazánkkal szomszédos országok magyar tannyelvű, azonos évfolyamú (életkorú) tanulói vehetnek részt Felvidék, Erdély és Csángóföld, Horvátország, Kárpátalja, Muravidék és a Vajdaság területéről. A verseny továbbra is magyar nyelven kerül megrendezésre.

A tanulmányi verseny alapvető célja a természettudományos gondolkodásmód széleskörű elterjesztése, valamint a környezettudatos gondolkodás és magatartás fejlődésének elősegítése a középiskolás korosztálynál. Célja emellett az érdeklődő, tehetséges tanulók kiválasztása és természetvédelmi-ökológiai pályán történő elindulásának elősegítése.

A verseny a korábbi évhez hasonlóan 2 fordulós lesz. A versenyre a 9. és a 10., esetleg a 11. és 12. évfolyamokon tanulók nevezését várjuk. A jelentkező csapatok számától és összetételétől függően, a verseny szervezői fenntartják annak jogát, hogy korosztályok és/vagy iskolatípusok alapján több csoportban bonyolítsák le a versenyt.

Az első forduló online tesztből fog állni, amelyre előre kijelölt tananyagból, cikkekből, valamint Kitaibel Pál és Gerald Durrell – 2025-ben születésének 100. és a halálának 30.

évfordulója alkalmából – életének és munkásságának meghatározott részeiből kell felkészülni. A tananyaghoz kapcsolódó témakörök a következők lesznek: sejtek, szövetek, növénytan, állattan, ökológia, etológia, valamint természet és környezetvédelem.

A második – döntő – fordulót jelenléti formában rendezzük meg. A versenyzőknek itt is kell majd tesztet megoldaniuk az előre kiadott témákból. Ezenkívül egy természet- vagy környezetvédelmi problémát kell feltárni, azzal kapcsolatban kutatást végezni, megoldási javaslatot kidolgozni és/vagy végrehajtani. A projektet a döntő előtt egy absztraktban, majd a döntő alkalmával egy 10 perces előadásban kell bemutatniuk a versenyzőknek. 

A verseny törzsanyagát az Állatvilág folyóiratban és TerraPlaza magazinban megjelent biológiai, környezet- és természetvédelmi tárgyú publikációk, továbbá a program honlapján előzetesen megadott, interneten elérhető cikkek, tanulmányok képezik, kiegészítve Kitaibel Pál és Gerald Durrell munkásságával, a nemzeti parkokra vonatkozó ismeretekkel, az év kiemelt élő (év fajai) és élettelen értékeivel, valamint ökológiai-környezetvédelmi témákra vonatkozó részismeretekkel. A gimnáziumi ökológiai tananyag mellett a sejtek, szövetek, növénytan, állattan, ökológia, etológia tananyag ismerete is elvárt. A versenyre való felkészüléshez bármely középiskolában használt tankönyv/tankönyvcsalád vonatkozó részei használhatóak és megfelelőek.

 

A versennyel kapcsolatos fontos időpontok :

  • 2024. október 14. Az első forduló anyagainak kijelölése az MBT honlapján

  • 2024. december 1. jelentkezési határidő

  • 2025. január 31. A verseny első fordulója (online, tesztfeladatok)

  • 2025. március 7. A döntőbe jutott csapatok jelentkezése a döntőre

  • 2025. április 7. Absztrakt leadása a döntőn bemutatandó projektről

  • 2025. április 16. Döntő (jelenléti, tesztfeladatok, projekt bemutatása, helyszín: Győr,  Széchényi István Egyetem)

Az egyes fordulók teendői: 

1. forduló – online teszt

A teszt online formában kerül megrendezésre, minden egyes csapat saját iskolájában tölti ki az online tesztet. A kitöltéshez szükséges linket a verseny előtt csak a regisztrált csapatok kapják meg, a megadott kapcsolattartó e-mail címére. A teszt kitöltésére megszabott időkeret áll majd rendelkezésre minden csapat számára. A teszt a Redmenta felületén lesz elérhető. 

A felkészüléshez szükséges anyagok 2024. október 15. és 2024. december 15. között folyamatosan kerülnek fel az MBT és verseny honlapjára.

Időpont: 2025. január 31.

Jelentkezési határidő: 2024. december 1.

A jelentkezéshez szükséges link: https://mbt-biologia.hu/jelentkezes_kitaibel_2024-25

Maximálisan elérhető pontszám: 100 pont

 

Az országos döntőre továbbjutó csapatok teendői:

Jelentkezési határidő a döntőre: 2025. március 7. 

 

Absztraktok elküldése

A projekt rövid bemutatását küldjék el pdf mentésként, maximum 1 oldal terjedelemben, 12-es betűmérettel, Times New Roman betűtípusban, sorkizártan és 1-es sortávval. A file címe: kit_az iskola neve kis betűkkel_választott csapatnév (pl. kit_dozsa_ebihal). Egyéni jelentkezőnek is meg kell adnia csapatnevet! Az absztrakt szükséges részletei: cím, szerző(k), iskola, felkészítő tanár, probléma felvetése és bemutatása, módszerek, illetve az eredmények, valamint a tervek rövid bemutatása és összegzése, kulcsszavak.

Beküldési határidő: 2025. április 7.

 

2. forduló (döntő) – elméleti feladatok megoldása és a projektek bemutatása

A forduló jelenléti formában kerül megrendezésre. A helyszín ebben az évben is Győr, a Széchényi István Egyetem Campusa. A csapatoknak az elméleti feladatok helyszíni megoldása mellett a korábban absztrakt formában beküldött projektet is be kell majd mutatniuk előadás formájában (PowerPoint segítségével), amelyben a csapat minden tagjának aktívan részt kell vennie, meg kell szólalnia. Az előadásra 10 perc, a zsűri által feltett kérdések megválaszolására pedig 3 perc jut minden csapatnak. 

Időpont: 2025. április 16 

 

Az értékelés szempontjai:

A zsűri a bemutatott anyagokat az alábbi szempontok figyelembevételével értékeli:

  • kifejező cím 
  • témaválasztás (aktualitás, önállóság, érdekesség)
  • helyi jelentőség megvalósulása (iskola vagy lakóhely környéke)
  • személyes érintettség megjelenése
  • tagolódás (bevezetés, problémafelvetés, hipotézis, módszerek bemutatása, eredmények, összegzés-kitekintés, értékelés)
  • tartalom
  • megoldási javaslat /akció minősége és megvalósíthatósága
  • a bemutatott ppt minősége (jól látható ábrák, táblázatok)
  • az előadás minősége (érthető, kerek magyar mondatok, logikus felépítés és mondanivaló)
  • időkeret betartása
  • vitakészség
Az elméleti feladatok megoldásával megszerezhető pontok száma:    40 pont
Az absztraktra adható maximális pontszám:  10 pont
A bemutatóra adható maximális pontszám:40 pont
Az első fordulóról a pontok 10%-a kerül beszámításra: maximum10 pont
Összesen:100 pont

 

Mentor-projekt lehetőségek (erről részletesen az MBT honlapján lehet tájékozódni): 

  • Jane Goodall Intézet: Roots & Shoots (Rügyek és Gyökerek)

  • Csecserits Anikó és Lengyel Attila: iNaturalist-on működő inváziós növény projekt

  • Lehetőséget tudunk biztosítani még a Vadonleső és az MRT 

rovarhatározási csoportjaihoz.

 

A további szükséges részletekről a későbbiek során folyamatosan küldünk tájékoztatást. A versennyel kapcsolatos információkat a Magyar Biológiai Társaság honlapján (www.mbt-biologia.hu) és a Kitaibel-verseny honlapján (http://kitaibelverseny.hu) is megtalálhatják. 

A verseny e-mail címe: kitaibelverseny@mbt-biologia.hu.

 

Üdvözlettel 

a Szervezőbizottság

Budapest, 2024. 09. 13.